• Michael Schwartz, Sundby Tenisklub
  • København

Tennisklub: Vi kan godt være flere

Sundby Tennisklub fylder 70 år den 28. april. Klubben, som i daglig tale blot hedder ST, startede i 1937 med 2 grusbaner og cirka 50 medlemmer. i dag har ST 4 baner og cirka 250 medlemmer. Men der er plads til flere

ST´s medlemsskare boomede i løbet af 80´erne og 90´erne til ca. 500 seniorer og 100 juniorer – et antal der desværre er faldet igen i løbet af de sidste 10 år, hvor tennisspillet har oplevet en tilbagegang over hele landet!

I dag er ST en hyggelig klub med 250 medlemmer, hvoraf de 50 er juniorer, og klubben har et af Københavns billigste kontingenter. Anlægget på Englandsvej 61 er ikke lige til at se fra vejen. Men bag den grønne beplantning ligger 5 grusbaner samt 3 kunststofbaner med lysanlæg. I STs klubhus er der køkken, bordtennis, dart og diverse brædtspil. Som medlem af ST kan man gratis benytte Sundby Idrætsparks motionsrum og anlægets gode omklædningsfaciliteter.

Medlemmerne er inddelt i dagmedlemmer (kl. 7-17) og aftenmedlemmer (hele åbningstiden) med rigtig gode muligheder for spilletid, idet der både er baner, som starter kl. hel og halv og man kan reservere sin spilletid hjemmefra via et nyt internetbookingsystem , hvor man også kan finde en makker at spille med.

Lidt historie
I 1977 besluttede Københavns Idrætspark at sløjfe 3 af grusbanerne, der var i dårlig stand og byggede i stedet 3 kunststofbaner med tilhørende lysanlæg, som stod klar i 1978. De nye baner forlængede sæsonen med 2 måneder, idet det var muligt at spille fra april, når solen brød igennem og helt frem til oktober/november måned, når vejret tillod det.

Til gengæld var det så som så med det sociale liv i klubben, idet der ikke var noget klubhus, men kun et halvtag, som man kunne krybe i læ under, når det regnede. Fra midten af 70´erne ansøgte ST ihærdigt Københavns Idrætspark om lov til at opføre et klubhus – et projekt der var 18 år undervejs, før huset endelig stod klar i 1992.

Spillemæssigt var det problematisk at afvikle holdkampe på de tilbageværende 3 grusbaner, idet kampene ikke altid kunne nå at blive færdigspillet før det blev mørkt og de andre klubber ikke ønskede at spille kampene på kunststofbaner. Problemet blev løst i 1996, hvor anlægget blev udvidet med to nye grusbaner.

Resultater
ST´s 1. hold har i 70´erne og 90´erne enkelte år spillet i 3. division udendørs og 2. division indendørs, men aldrig formået at bide sig fast for alvor.
I løbet af 90´erne arrangerede ST sin egen sommerturnering, Amager Open, for seniorer og juniorer, som i de første år var en stor succes. I de følgende år gik der inflation i turneringsafviklingen i sommerferieperioden, hvilket gjorde at turneringen
måtte lukke ned p.g.a. for få tilmeldinger.

Juniorafdelingen har i de sidste 10 år opnået nogle gode resultater, set i forhold til klubbens størrelse, idet de har haft flere Københavnsmestre inden- og udendørs og en enkelt Danmarksmester i minitennis. Juniorafdelingen afholder årligt Copenhagen Open, en soft-tennisturnering indendørs, der rangerer som officielt Københavnsmesterskab.

ST´s 1. hold spiller i 2007 i Københavnsserien (rækken under 3. division) og klubben deltager med yderligere 3 seniorhold i Serie-rækkerne, 1 veteranhold samt 4 juniorhold (i aldersgrupperne 12 – 18 år) i Københavns Tennis Union.

Der er træningstilbud til alle medlemstyper samt et husudvalg, der arrangerer 4 årlige hyggeturneringer med spil og mad, der tilberedes på egen grill.

ST´s klubblad udkommer to gange årligt med diverse info og aktivitetskalender.

Hvis man ønsker at vide mere om ST, så kan man se klubbens hjemmeside på: www.sundbytennisklub.dk

ST fejrer sin 70 års fødselsdag med en reception på Standerhejsningsdagen: Lørdag 28/4 kl. 11-12, Englandsvej 61 i klubhuset, hvor venner og sportskammerater er velkomne til at møde op og fejre klubben.

idræt

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .
  • Læst: 2442

ØRESTAD AVIS | C/O BYDELSAVISERNE | ARNE JACOBSENS ALLE 15,1. | DK 2301 ØRESTAD |
TEL: +45 31 15 30 40 | MAIL: info(at)oravis.dk