• Carl Christian Ebbesen (DF), kultur- og fritidsborgmester
  • Debat

Indvandrerpiger svigtes

carl christian ebbesenKønsopdelt svømning bag nedrullede gardiner i foreningsregi skal også i fremtiden kunne få økonomisk støtte af kommunen. Det har et rødt flertal, inklusive Socialdemokraterne, i Borgerrepræsentationen netop besluttet

Socialdemokraternes formand Mette Frederiksen tordnede ellers mod kønsopdelt svømning i Hovedstadens Svømmeklub sidste forår. Det samme gjorde folketingsmedlem Lars Aslan (S). Og så sent som i december sagde Socialdemokraten Rasmus Horn Langhoff om kønsopdelt svømning bag tonede ruder i folketingssalen, at det er ”et misforstået hensyn, som gør mere skade end gavn.”
 
Socialdemokraterne på Christiansborg puster sig op i medierne og blæser til værdikamp, men når det kommer til handling, så stikker S halen mellem benene. Socialdemokraterne har, både i Folketinget og på Københavns Rådhus, haft muligheden for at handle, men det bliver ved snakken.
 
Beslutningen i Københavns Borgerrepræsentation skuffer mig og Dansk Folkeparti. At give støtte til kønsopdelt svømning bag nedrullede gardiner gavner hverken ligestillingen eller integrationen, men er med til at fastholde nogle indvandrerpiger i parallelsamfund og holde hånden under den sociale kontrol, der er udbredt i visse miljøer.
 
Det er synd for pigerne, for de fortjener at være en del af fællesskabet i det virkelige foreningsliv, hvor piger og drenge uden problemer kan færdes side om side.

integration,, idræt

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .
  • Læst: 3282

ØRESTAD AVIS | C/O BYDELSAVISERNE | ARNE JACOBSENS ALLE 15,1. | DK 2301 ØRESTAD |
TEL: +45 31 15 30 40 | MAIL: info(at)oravis.dk