• Henriette Kragh Jacobsen (Tekst og fotos)
  • Kultur

Hun har instagrammet vores by

kalvebod fog gitte starkHvorfor mon så mange turister gerne vil se Ørestad? Blandt andet fordi Gitte Stark, der bor i 8TALLET, elsker at fotografere sin by. Hun har 51.200 følgere på fotodelingstjenesten Instagram, som bruges af millioner af mennesker, når de skal finde deres næste rejsemål

• At tage fotos og lægge billederne ud på Instagram er Gitte Starks store passion. Instagram er en onlinebaseret fotodelingstjeneste, og samtidig et socialt netværk, og allerede i 2010, få dage efter at ’appen’ begyndte Gitte Stark at lægge billeder ud.

Som for mange andres vedkommende var det i starten mest en leg med forskellige filte og andre lignende finesser, men efterhånden kom motivet i fokus. Og Gitte Stark opleverde ofte, at hendes motiver fra det lokale nærområde fik mange positive tilkendegivelser på Instagram. Hendes konto på Instagram har ikke mindre end 52.100 følgere. Siden er der kommet flere konti til, blandt andet ’kalvebodfog’  med billeder af Fælleden i tåget vejr.

unge phus gitte starkFoto: Gitte Stark”Der er jo et helt fantastisk lys her i Ørestad. Jeg ved ikke, om det er det meget vand, som omgiver Amager, der gør det, men jeg finder lyset og vejrskiftene inspirerende og bruger det meget i mine billeder. Det fungerer også som trækplaster. Jeg tipper nogle gange mit community på Instagram, når vejrforholdene her giver mulighed for nogle særlige motiver”, siger hun smilende.

At lege med lyset
Hun bruger primært kame-raet på sin smartphone og kun lejlighedsvist et egentlig kamera.
”Jeg cykler til arbejde og finder på vejen frem og tilbage mange gode motiver, og så er mobilen jo altid lige hånden”, siger Gitte Stark.
Hendes billeders kendetegn er arkitektur og natur.
”Det er ligesom at lege med lyset. Der er nogle, der har kaldt flere af mine billeder for moderne Hammershøj, og det er jo smigrende. Jeg tager også billeder af mennesker, men det er al-drig dem, der er i fokus. De fungerer mere som statister”, fortæller Gitte Stark, der kan huske alle sine tusindvis af billeder.

Giver noget videre
I et samarbejde med Ørestad Bibliotek har Gitte Stark indtil videre tilbudt tre ture for børn, hvor de sammen har fundet lokale motiver og hvor børnene har lært at vinkle dem på en anderledes måde med brug af lys, skygger og perspektiv, foruden at de har lært at bruge Instagram. Gitte Stark har også stået for Instagram-kontoen og øvrig markedsføring i forbindelse med Ørestad Kulturdage, ligesom hun ved hjælp af billedtjenesten har samarbejdet med Byhusene om at tiltrække nye beboere til Ørestad.

Instagram-venner
Gitte Stark er uddannet multimediedesigner og ar-bejder til daglig i TV2’s digi-tale afdeling på Teglholmen. Instagram er blevet hendes altopslugende hobby.
”Det er det, at kunne dele mine billeder med andre og få deres feedback, som jeg godt kan lide. Jeg får megen positiv respons via Instagram, og jeg mødes og kommunikerer i det community med andre, der har den samme hobby og som har interesse for de samme temaer som jeg”.
Gitte Stark har også fået venner gennem foto-tjenesten.
”Det er en anderledes måde at møde nye mennesker på. Vi viser for eksempel hinanden vores steder, og jeg ved, at jeg på den måde har fået mange til at tage herud. Når nogle af mine følgere fra andre lande kommer til Danmark, bruger de også mine billeder som guide til, hvad de skal besøge i København. Jeg har også mødtes med nogle af dem og vist dem rundt her”, beretter Gitte Stark, der også selv bruger Instagram som inspiration til valg af feriedestinationer.  

8TALLET gitte starkFoto: Gitte StarkFællesskab i Ørestad
Gitte Stark er oprindeligt fra Århus, men rykkede til hovedstaden sammen med sin mand, da han fik arbejde her. De boede i nogle år på Frederiksberg, men flyttede så til Ørestad i 2012.
”Det var lidt et tilfælde, at vi kom til at se på bolig her i Ørestad, men vi fandt området attraktivt især på grund af beliggenheden tæt på naturen. Vi besluttede os så for at give det en chance. Det har vi ikke fortrudt”, siger Gitte Stark.
”Vi er især glade for sammensætningen af bebo-ere her og er også blevet positivt overraskede over det sociale liv og de mange fælles aktiviteter, her er. Det var der slet ikke i den ejendom, vi boede i på Frederiksberg”, fortæller Gitte Stark.

Siger ja til take-overs
Gitte Stark har haft sine billeder udstillet forskellige steder og har også solgt enkelte af sine fotos. For øjeblikket kan nogle af hend-es motiver ses på tørklæder, der sælges i flere lande. Blandt andet kan man købe et tørklæde produceret af inspired-by.dk med den bebyggelse, som hun selv bor i, nemlig 8TALLET.
En del af fritiden går med såkaldte take-overs på Instagram, hvor Gitte Stark i eksempelvis en uge fungerer som Instagram-vært for andre. Hun har på den måde publiceret billeder for blandt andre Bo Bedre, Visit Copenhagen, Kræftens Bekæmpelse, den engelske avis The Guardian og det amerikanske modeblad V-Magazine.
gitte starkGitte Stark bor i 8tallet. Foto: Henriette Kragh Jacobsen”Det er stort set altid gratis arbejde fra min side, så derfor skal det give mening både for mig selv og for andre, når jeg siger ja til en take-over. Men jeg er stolt over at blive spurgt, og det giver en stor tilfredsstillelse, at andre kan lide mine billeder og jeg er stolt over at kunne vise mit Ørestad frem”, slutter Gitte Stark.

Du kan følge Gitte Stark på Instagram på disse konti: @gittestark, @8tallet, @kalvebodfog og @peoplebikingpastwalls.

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .
  • Læst: 8327

ØRESTAD AVIS | C/O BYDELSAVISERNE | ARNE JACOBSENS ALLE 15,1. | DK 2301 ØRESTAD |
TEL: +45 31 15 30 40 | MAIL: info(at)oravis.dk