'Fang din By' fotokonkurrence

fangdinby 2020 orestad gitte westergaard starkDen populære fotokonkurrence 'Fang Din By' er i gang. Fra på lørdag kan man indsende sit foto til konkurrencen. Årets tema er 'En by for alle'.

Det er sjette år i træk, at Dansk Arkitektur Center (DAC) udskriver den åbne konkurrence, hvor alle kan deltage med deres bedste skud fra deres egen by. I år er temaet for fotokonkurrencen 'En by for alle'. I fotokonkurrencen Fang din by opfordrer Dansk Arkitektur Center til, at man viser sin by, som man selv ser den. Det kan være de gode eksempler, men også de mindre gode. (Foto herover: Bidrag fra Gitte Stark Westergaard til Fang Din By 2020).

"Vi er fælles om vores byer – men er der egentligt plads til alle? Inviterer vores byers arkitektur til at alle borgere kan bruge byens rum? Er der muligheder for alle at udfolde sig uanset køn, alder, etnicitet, eller særlige behov?" skriver DAC i konkurrenceprogrammet.

"Sidste år fik vi rekordmange indsendte bidrag, og vi håber, at danskerne stadig har lyst til at komme ud og gå på opdagelse i vores byer rundt omkring i hele Danmark og vise os lige præcist det, som de oplever byen kan eller ikke kan," fortæller Tanya Lindkvist, Programchef på Dansk Arkitektur Center.

De 55 bedste fotografier bliver udstillet på Bryghuspladsen ved Dansk Arkitektur Center til sommer, og som noget helt nyt i år også på fem udvalgte biblioteker fordelt over hele landet.Udstillingsperioden er fra d. 18. juni – 7. oktober 2021

fangdinby 2020 soendre campus iva yanevaBidrag til Fang Din by 2020 fra Iva Yaneva: Cykelkælder Søndre Campus.

Sådan deltager du:
Læg dit billede på instagram med #DACfangdinby2021. Eller send dit billede og kontaktoplysninger til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. med ”Fang din by 2021 – hovedkonkurrence” i emnefeltet. Konkurrencen løber fra 13. marts til 13. maj 2021. Fotograferne bag de udvalgte fotos og vinderne af 1, 2 og 3. præmien får direkte besked i uge 21. Læs mere på www.dac.dk/udstillinger/fang-din-by-2021

Bedømmelse:
I juryens bedømmelsen af hvert billede vægtes det at:
Årets tema tydeligt er indarbejdet
Der er interaktion mellem de fysiske rammer og mennesker
En spændende billedkomposition.

Juryen:
Tidl. overborgmester i København, Minister og EU-kommissær Ritt Bjerregaard, Direktør for Dansk Flygtningehjælp Ungdom (DFUNK), jurist og en markant skikkelse i flygtninge- og minoritetsdebatten Natasha Al-Hariri, direktør for Copenhagen Photo Festival Maja Dyrehauge Gregersen, urbanist, rådgiver og film- og podcastproducent Niels Bjørn, programchef på Dansk Arkitektur Center Tanya Lindkvist samt tidligere vinder af Fang din by, street- og Arkitekturfotograf Dennis Skyum. 

foto

  • Oprettet den .
  • Sidst opdateret den .
  • Læst: 2328

ØRESTAD AVIS | C/O BYDELSAVISERNE | ARNE JACOBSENS ALLE 15,1. | DK 2301 ØRESTAD |
TEL: +45 31 15 30 40 | MAIL: info(at)oravis.dk